• História školy

• Základná škola s materskou školou Preseľany 580 má spádovú funkciu pre okolité obce: Belince, Kamanová, Hrušovany, Koniarovce a od školského roku 2009/2010 medzi spádové obce pribudli aj Horné a Dolné Lefantovce. Prvá budova školy bola postavená v roku 1963. V tom čase školu navštevovalo 732 žiakov, pracovalo tu 35 učiteľov pod vedením p. riaditeľa Karola Gajdoša. V roku 1965 počas riaditeľovania Jána Sviteka bola postavená druhá školská budova.  Do roku 1990 sa vo vedení školy vystriedali Silvester Svorad a Dezider Konček. V tomto roku bola dokončená budova školskej jedálne a družiny - dnešnej materskej školy. Postupne sa školské budovy prepojili spojovacou chodbou a dokončila sa stavba telocvične a ihrísk v areáli školy. Tieto rekonštrukcie dokončoval ako riaditeľ PaedDr. Koloman Benkovič(1990 - 1997) a súčasný riaditeľ Mgr. Marián Pčelár.

V súčasnosti má škola do 300 žiakov na stupni 1 až 9 a do 70 detí v materskej škole. K zlúčeniu základnej a materskej školy v Preseľanoch došlo 10. 1. 2004. Pracuje tu 31 pedagogických zamestnancov. V škole funguje aj školský klub detí  a školská jedáleň. ZŠ s MŠ v Preseľanoch zastáva dôležitú funkciu vzhľadom na poskytovanie vzdelania a rozvoj osobnosti detí a mládeže v regióne.